SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia przedszkola 2023/2024

„NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY…”

Email Drukuj PDF

24 listopada panie wychowawczynie z obu grup przedszkolnych przygotowały dla dzieci niespodziankę w postaci teatrzyku kukiełkowego. Teatrzyk został przygotowany w oparciu o wiersz autorstwa Jana Brzechwy „Na straganie”. Dzieci z uwagą i wielkim zaciekawieniem wysłuchały wiersza odgrywanego przez panie z wykorzystaniem „warzywnych” kukiełek. Celem przedstawienia było rozbudzanie zainteresowania literaturą dziecięcą i teatrem, rozwijanie koncentracji i wyobraźni oraz utrwalenie nazw warzyw. Przedszkolaki oraz uczniowie świetlicy szkolnej zgromadzeni na widowni wyśmienicie poradzili sobie z wymienieniem i wskazaniem głównych bohaterów spektaklu. Dzieciom bardzo podobały się również „warzywne zagadki”, gdzie bez trudu rozpoznawały i nazywały warzywa za pomocą dotyku i węchu. Dziękujemy wszystkim dzieciom za uważne wysłuchanie wiersza oraz aktywne uczestnictwo w proponowanych zabawach. (S. Helowicz)

 

Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie – 23.11.2023

Email Drukuj PDF

23 listopada dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Pacanów kojarzy się głównie z postacią Koziołka Matołka, który zmierzał tutaj, bo przecież “w Pacanowie kozy kują…”. Dzieci mogły poznać historię tego powiedzenia. Przedszkolaki za sprawą „czarodziejskiego klucza” udały się do „Małego Teatru”, gdzie w skupieniu obejrzały „Bajkę o syrence”. Po spektaklu nasi mali widzowie uczestniczyli w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Dzieci oglądały lalki z bliska, dowiedziały się jak działają i jak nazywają się różne techniki ich uruchamiania. Następnie za sprawą „baśniowych przewodników” rozpoczęły niezwykłą podróż, gdzie w formie zabawy i przy wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych mogły przenieść się do „Bajkowego Świata”. Na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka można było poczuć się jak w prawdziwej poczekalni – na interaktywnej mapie Europy dzieci szukały miejsc zamieszkania  różnych baśniowych stworzeń. Ekspozycja nawiązująca do polskich i europejskich bajek niewątpliwie zachęca do poszukiwań, pobudza wyobraźnię i naturalną ciekawość. Największą atrakcją okazała się podróż „zaczarowanym pociągiem”, podczas której można spotkać krasnale, Małego Księcia, Muminki czy wiele innych bajkowych postaci, by nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki zobaczymy syreny, rybki i inne morskie stworzenia czy nawet polecieć w kosmos. Zaczarowanym pociągiem dotarliśmy do Czarodziejskiego Ogrodu. Pośród magicznych roślin dzieci szukały „mówiących kamieni” i śpiącej Calineczki.  W strefie Bajki Polskiej przedszkolaki wykazały się bogatą wiedzą na temat polskich bajek. Na parawanowej ścianie mogły zobaczyć ich piękne ekspozycje. Przez Zaczarowaną Bramę weszliśmy do Skarbnicy Bajek – tajemniczego miejsca, gdzie w szklanych kulach można było oglądać sceny z różnych baśni. Wspólna podróż z naszymi miłymi przewodnikami przez baśniowe krainy – pełna obrazów, dźwięków, barw, zagadek i zadań do rozwiązania przyniosła przedszkolakom wiele wrażeń. (S. Helowicz)

 

Wojewódzki Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”

Email Drukuj PDF

16 listopada 2023 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 12 w Rzeszowie odbył się finał 20. edycji Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”. Laureatami konkursu z ZSP w Książnicach zostali: Gabriel Pogoda z przedszkola, który zdobyły I miejsce oraz uczennica klasy II – Nikola Kapusta, która zajęła II miejsce. Konkurs odbywał się pod patronatem Polskiego Związku Łowieckiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Utalentowanym artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. (D. Pryga)

 

Dzień Myszki Miki

Email Drukuj PDF

Myszka Miki to postać znana na całym świecie, która jest ikoną światowej animacji, a jej powstanie zawdzięczamy Waltowi Disneyowi. Postać ta, jest nie tylko symbolem animacji, ale również długoletnim towarzyszem wielu pokoleń. Jego uroczy charakter, charakterystyczne uszka i uśmiech sprawiają, że jest uwielbiany przez dzieci i dorosłych.

Dzień Myszki Miki ustanowiony na 18 listopada nie jest datą przypadkową, bo właśnie tego dnia obchodzi ona swoje urodziny. W tym roku, wspólnie z Myszką Miki świętowaliśmy jej 95 urodziny nieco wcześniej, bo 15 listopada.

W tym dniu wielbiciele Myszki Miki założyli ubrania z emblematem naszego jubilata. Przedszkolaki z ochotą uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz dydaktycznych. Z niecierpliwością czekały na swoja kolej, aby móc wziąć czynny udział w zajęciach. Bardzo podobały im się zadania, w których określały wielkości postaci, a także wiele frajdy sprawiły zabawy poszukiwawcze oraz obrazkowa gra memory. Poznały również przyjaciół słynnej myszki – Minnie, Daisy, Donalda, Pluta oraz Goofy’ego, wizerunki których towarzyszyły nam podczas gier i zabaw.

Największą atrakcją okazały się jednak niespodziewane odwiedziny Myszki Miki i Minnie, które sprawiły dzieciom wiele radości. Przedszkolaki pozowały do zdjęć z naszymi gośćmi i wspólnie tańczyły przy dźwiękach skocznej muzyki. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały film o przygodach głównego bohatera dnia oraz odebrały myszkowe medale.

Dzień z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych. (P. Głodzik)

 

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla Przedszkolaków "Jesienny pejzaż kolorami malowany"

Email Drukuj PDF

Jesień to najpiękniejsza i najbardziej kolorowa pora roku. Nauczycielki z Przedszkola w Książnicach chcąc zmotywować dzieci i pobudzić w nich chęć poznawania i podziwiania naszej polskiej, złotej jesieni zorganizowały już po raz kolejny ogólnopolski konkurs plastyczny „Jesienny pejzaż kolorami malowany”. Konkurs rozstrzygnięty został 9 listopada 2023 roku. Celem konkursu było uwrażliwienie przedszkolaków na piękno jesiennego krajobrazu, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych dzieci oraz zachęcanie do obserwacji przyrodniczych w najbliższym otoczeniu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 - latki oraz 5-6 - latki. Komisja konkursowa podczas oceny prac brała pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, ciekawe przedstawienie tematu, a przede wszystkim samodzielność wykonania pracy przez dziecko.

Wszystkie prace są piękne i zasługują na słowa uznania, jednak po długiej naradzie komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła następujące osoby:

3 – 4 latki

I miejsce: Karolina Weber, 4 lata, Lubliniec;

II miejsce: Julia Otfinowska, 4 lata, Kamieniec Ząbkowicki;

III miejsce: Mikołaj Ciężadło, 4 lata, Kraków;

Wyróżnienie:

Emilia Kolarz, 3 lata, Kraków;

5 – 6 latki

I miejsce: Blanka Jaworska, 6 lat, Pacyna;

II miejsce: Hanna Jop, 5 lat, Joniny;

III miejsce: Hanna Gardas, 6 lat, Bydgoszcz;

Wyróżnienie:

Maja Mucha, 6 lat, Cikowice;

Oskar Pluskwa, 6 lat, Krokocice.

Organizatorzy konkursu: Magdalena Górnisiewicz, Sylwia Helowicz, Paulina Głodzik

 


Strona 2 z 5