SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2022/2023

Spotkanie z leśnikiem - 1.12.2022

Email Drukuj PDF

1 grudnia 2022 uczniów klas młodszych odwiedził pan leśnik pracujący w nadleśnictwie Tuszyma. Pan  Łukasz Szatan przypomniał dzieciom czym zajmują się leśnicy. Wspólnie z dziećmi zastanawiał się po co jest las, czego w lesie należy się bać. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści Gościa. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.

Poprawiony: poniedziałek, 05 grudnia 2022 18:36
 

Andrzejki - 24-25.11.2022

Email Drukuj PDF

Poprawiony: niedziela, 04 grudnia 2022 15:03
 

Mam prawo być inny.

Email Drukuj PDF

Uczniowie klasy 8 podczas zajęć z wiedzy o społeczeństwie włączyli się w obchody MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TOLERANCJI. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Dzień ten obchodzimy corocznie w dniu 16 listopada co ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.

Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku, akceptacji. To bardzo ważne, aby takie wartości móc przekazywać innym, starszym i młodszym, chłopcom i dziewczynkom, zdrowym i niepełnosprawnym. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia. Znaczenie omawianego tematu uczniowie „przypieczętowali” wykonanymi na lekcji plakatami.

Dodatkowo zainteresowani uczniowie klasy 8 wzięli udział w dyskusji webinarowej (na platformie Clickmeeting ) nad istotą tolerancji. Tematem dyskusji było krzyżowanie się różnych tożsamości, aktywna postawa wobec dyskryminacji oraz co w rzeczywistości oznacza różnorodność. Zastanawiano się, czy tolerancja jest końcem — czy dopiero początkiem antydyskryminacji. Gośćmi dyskusji byli m.in.: Lubna Al-Hamdani — pół-Irakijka i pół-Polka. Lekarka, chirurżka ogólna, mama, muzułmanka. Aktywistka dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Wierzy, że przez dialog można rozwiązać wszystkie spory.

Elmi Abdi — działacz na rzecz uchodźców i uchodźczyń, wiceprezes Fundacji dla Somalii  oraz Prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP. Urodził się w Mogadiszu, w 1991 r. uciekł z Somalii, od 26 lat mieszka w Polsce. W 2019 r. otrzymał tytuł Społecznika Roku nadawany przez tygodnik „Newsweek Polska”.

Oliwia Bosomtwe — redaktorka naczelna Noizz.pl. Wierzy, że teksty potrafią zmieniać świat. Wcześniej związana z magazynami „Wysokie Obcasy Praca" i "Res Publica Nowa". Autorka tekstów naukowych, przez kilka lat zajmująca się digitalizacją w instytucjach kultury. Należy do rady fundacji Inspiring Girls Polska.(A.Gruszecka)

Poprawiony: piątek, 25 listopada 2022 19:00
 

"Jesienią góry są najszczersze".

Email Drukuj PDF

W ostatnich dniach został rozstrzygnięty etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu „Jesienią góry są najszczersze”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i twórczych umiejętności uczniów inspirowanych pięknem bieszczadzkiej przyrody.

Szkolna Komisja Konkursowa do następnego etapu wyłoniła prace plastyczne następujących uczniów:

- Zuzanna Kliś, Jakub Ortyl – kl. 5,

- Milena Mikrut, Alicja Babula, Weronika Słomba – kl. 6,

- Jakub Stachura – kl. 7.

Prace wymienionych uczniów zostały wysłane do Rzeszowa. Z niecierpliwością czekać będziemy na rozstrzygniecie konkursu na dalszym etapie. Za udział dziękujemy również pozostałym uczestnikom konkursu. Są to:

- Nadia Łojek, Milena Brykała, Filip Pogoda, Natalia Buś – kl. 5,

- Oliwia Kudła - kl. 8.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, zachęcamy do kolejnych.(A.Gruszecka)

 

Poprawiony: piątek, 25 listopada 2022 19:00
 

Dzień Praw Dziecka - 22.11.2022

Email Drukuj PDF

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Konwencję o prawach dziecka  jako uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

22 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji przypadającej 20 listopada 33 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko – to kolor organizacji UNICEF, a przede wszystkim symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza z tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Podczas spotkania z panią pedagog uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których zostali zapoznani z podstawowymi prawami dziecka opisanymi w poszczególnych artykułach Konwencji. Dodatkowo uczniowie klas I – III obejrzeli film animowany „Wszyscy mamy prawa”, który w bardzo ciekawy sposób poszerzył ich wiedzę na temat praw dziecka. Wszyscy zostali zaproszeni także do udziału w  konkursie plastycznym „Prawa dziecka oczami dziecka”. Od poniedziałku na korytarzu szkolnym będzie można podziwiać wystawę prac konkursowych, na którą serdecznie już zapraszamyJ.(B Borzęcka)

Poprawiony: piątek, 25 listopada 2022 18:16
 


Strona 14 z 20