SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2022/2023

Wycieczka klas I-III do Mielca - 28.04.2023

Email Drukuj PDF

28 kwietnia 2023 uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Mielca. Najpierw odwiedzili Muzeum Historii Regionalnej "Pałacyk Oborskich" w Mielcu gdzie obejrzeli nową, czasową wystawę prezentującą "Mielec w PRL". Ekspozycja podzielona jest na kilka tematycznych kącików: pokój gościnny z dawnych lat, przestrzeń malucha oraz nastolatka, moda i uroda, represje, Stal Mielec, WSK PZL Mielec, Rzeszowiacy oraz szeroko pojęty relaks. Pani przewodnik przygotowała również we wszystkich salach zagadki dla dzieci, które przybliżały im wystawę. Następnie uczniowie udali się do SCK gdzie obejrzeli spektakl Kieleckiego Teatru Lektur „Niesamowita wycieczka”. Aktorzy zabrali widzów na szaloną wycieczkę zwariowanej rodzinki, która dobrze bawi się we własnym gronie sprawiając sobie nawzajem różne figle, psoty i niespodzianki.

Poprawiony: piątek, 12 maja 2023 12:59
 

Spotkanie z myśliwymi - 27.04.2023

Email Drukuj PDF

27 kwietnia 2023r. naszą szkołę odwiedzili myśliwi z Koła Łowieckiego „Łoś” z Mielca p. Mieczysław Struzik i p. Edward Gwóźdź. Pan Edward opowiadał dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje jego mieszkańców. Uczulał na to, aby nie zaśmiecać lasu. W trakcie spotkania pan myśliwy zaprezentował ptaki, które bytują u nas przez cały rok (wróbel, sikorka, sójka, dzięcioł…) oraz te, które odlatują na zimę (bocian, jaskółka, dudek, wilga, słowik, gołąb grzywacz, żuraw, kukułka, czajka, gęś gęgawa…). Dzieci miały okazję usłyszeć odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół w porze godów. Panowie zaprezentowali niektóre trofea myśliwskie, m.in. poroże jelenia, koziołka, łosia, daniela. Opowiedzieli o zwyczajach niektórych zwierząt. Dzieci usłyszały głos m.in. rysia, łosia, daniela, wilka, lisa. Myśliwi zachęcali do „rozumienia przyrody”. Przytoczyli słowa Jana Pawła II, który zwrócił się do myśliwych: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę”. Pan Mieczysław Struzik kolejny raz zaprosił nas do udziału w konkursie plastycznym „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań panom myśliwym oraz mogli usłyszeli sygnały myśliwskie. Uczniowie wręczyli miłym Gościom podziękowania i zaprosili na kolejne spotkania. Wszyscy wspólnie uznali, że spotkanie było bardzo interesującą lekcją przyrody.(A.Foryt)

Poprawiony: poniedziałek, 08 maja 2023 08:37
 

Święto Konstytucji 3 Maja - 26.04.2023

Email Drukuj PDF

Poprawiony: poniedziałek, 08 maja 2023 08:51
 

„Projekt Schools Go Green”

Email Drukuj PDF

W ostatnim czasie nasza szkoła brała udział w programie pilotażowym międzynarodowego Projektu Erasmus+ Schools Go Green dotyczącym zmiany klimatu, realizowanym przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

„Projekt Schools Go Green” jest zgodny z zaleceniem Komisji Europejskiej EU GREEN DEAL 2019, które zachęca państwa członkowskie do podjęcia wyzwania zielonej transformacji i przejścia na bardziej zieloną i zdrowszą planetę. W dzisiejszych czasach rozwiązywanie problemów ekologicznych wymaga zwiększenia świadomości, postaw i wiedzy ludzi na ten temat. Celem projektu m.in. jest rozwijanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców postawy proekologicznej oraz kształtowanie odpowiedzialnego i opiekuńczego stosunku dla środowiska od najmłodszych lat.

Na lekcjach geografii uczniowie klasy 5 i 6 realizowali wybrane zagadnienia programu. Uczniowie klasy 5 zaczęli od tego czym jest pogoda, jak się ją bada i jak wpływa na życie ludzi. Dowiedzieli się czym jest klimat, jaka jest różnica między pogodą, a klimatem oraz jak klimat wpływa na życie ludzi i zwierząt. Uczniowie wykonywali doświadczenie „Co się bardziej nagrzewa?”, które miało im pokazać jakie zjawiska zachodzą na Ziemi i związane są z pochłanianiem energii słonecznej. Jak się okazało niektóre obszary absorbują dużo energii słonecznej, co podnosi temperaturę tych obszarów, np. oceany. Z kolei inne obszary odbijają promienie słoneczne. Przykładami są lód i śnieg. Wielu uczniów z klasy 5 przygotowało również piękne kwadraramy klimatyczne ukazujące świat roślin i zwierząt w wybranych strefach klimatycznych Ziemi. Z kolei uczniowie klasy 6 zastanawiali się nad tym co to jest zmiana klimatu i co ją powoduje. Dowiedzieli się, w jaki sposób efekt cieplarniany z jednej strony przyczynia się do zatrzymania ciepła słonecznego w atmosferze i ogrzania Ziemi, ale z drugiej powoduje zbyt szybkie ocieplenie atmosfery. Uczniowie poznali jakie będą skutki zmian klimatu. Z całą pewnością będzie się pogłębiał zapoczątkowany już proces topnienia lodowców i intensywnego parowania wód, który wpłynie na kształt globalnej gospodarki wodnej. Jednocześnie będą powiększać się obszary pustynne, wymierać określone gatunki roślin i zwierząt. Coraz częściej także obserwować będziemy ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach Ziemi.

Młodzież ma świadomość potencjalnych konsekwencji zmian klimatu, które są wywołane działaniem człowieka. Warto zatem od najmłodszych lat wskazywać alternatywne i przyjazne dla środowiska działania, które my sami możemy podejmować.(A.Gruszecka)

 

Poprawiony: piątek, 21 kwietnia 2023 20:00
 

Prelekcja "Rola szczepień ochronnych w zwalczaniu niektórych chorób zakaźnych" - 21.04.2023

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 21 kwietnia 2023 13:26
 


Strona 4 z 20