Uroczystość patriotyczna i Festyn Rodzinny w Książnicach – 10.06.2018

10 czerwca 2018 r. w Książnicach odbyła się niecodzienna uroczystość. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na placu obok szkoły został odsłonięty kamień poświęcony pamięci por. Jana Hajca – bohaterskiego żołnierza z czasów I wojny światowej, który walczył w szeregach legionów Józefa Piłsudskiego i oddał życie za Ojczyznę 5 lipca 1916r. w bitwie pod Kostiuchnówką. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w ceremoniale wojskowym, a następnie wszyscy zebrani przeszli na plac obok miejsca pamięci, gdzie wystawiono posterunek honorowy. Jako pierwszy przemówienie wygłosił wójt Gminy Mielec – pan Józef Piątek, a po nim głos zabrał pan Marek Zalotyński – przedstawiciel Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu. Uczeń kl. V Kamil Dymek odczytał biografię por. Jana Hajca. Ks. Józef Baczyński - proboszcz parafii p.w. Jana Chrzciciela w Książnicach poświęcił kamień pamięci. Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP złożyli ziemię z pobojowiska pod Kostiuchnówką. Następnie odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie nasi uczniowie zaprezentowali piękną część artystyczną o tematyce patriotycznej przygotowaną pod kierunkiem państwa Joanny i Waldemara Ozgów. Po nich swój koncert dała Orkiestra Dęta z Dobrynina. Na tym zakończyła się część patriotyczna. Po niej wszyscy zostali zaproszeni do udziału w Festynie Rodzinnym, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawowa w Książnicach we współpracy z SOKiS-em w Chorzelowie. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Były występy artystyczne uczniów, konkursy z nagrodami, gry i zabawy sportowe, zjeżdżalnie pneumatyczne, pokazy Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, pokaz zumby, mała gastronomia. Wszyscy świetnie się bawili i ok. godz. 20 00 w doskonałych humorach rozeszli się do domów.(R.Koba)

Poprawiony: środa, 13 czerwca 2018 07:23