Światowy Dzień Książki

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki, który przypada co roku dnia 23 kwietnia. Celem zajęć było kształtowanie zainteresowań czytelniczych dzieci, rozwijanie ich wyobraźni oraz wdrażanie do poszanowania książek. Przedszkolaki z tej okazji obejrzały film edukacyjny pt. „Jak powstaje książka?”, podczas którego zapoznały się z etapami powstawania książki oraz nazwami zawodów związanych z procesem jej tworzenia (autor, ilustrator, wydawca, redaktor, drukarz, introligator) oraz miejsc, gdzie książki możemy wypożyczyć lub kupić. W czasie zajęć zaprezentowano i omówiono różne rodzaje książek. Dzieci wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej podczas wspólnych zagadek zarówno słownych, jak i obrazkowych. W tym dniu nie zabrakło również zabaw ruchowych, czytania wspólnie wybranych utworów czy zabawy „W krainie bajek i baśni” z elementem kodowania. To był bardzo udany dzień, pełen pozytywnych wrażeń jakie niewątpliwie dostarczają nam książki. Zakończeniem zajęć było losowanie przez dzieci książeczek z „magicznego kuferka”, które posłużyły do organizacji „przedszkolnego kącika książek”. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały i wypowiadały się na temat obejrzanych książeczek oraz korzystały z jej zasobów także przez kolejne dni bawiąc się w bibliotekę. (S. Helowicz)