"Chroń się przed kleszczami różnymi sposobami"

W dniach od 07.06 do 11.06 uczniowie klas młodszych podczas zajęć świetlicowych realizowali edukacyjny program „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”, którego celem było podniesienie poziomu wiedzy o kleszczach i chorobach odkleszczowych, poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym oraz uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie poznali miejsca na ciele człowieka najbardziej narażone na ugryzienia kleszczy, sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz metody zabezpieczania się przed wczepieniem kleszcza w ciało człowieka. Omówione zostało także prawidłowe postępowanie w przypadku ugryzienia przez kleszcza. Zwrócono także uwagę na ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi oraz przedstawiono przy pomocy prezentacji multimedialnej choroby przenoszone przez kleszcze i ich profilaktykę. Podsumowaniem wszystkich działań był szkolny konkurs wiedzy „Chroń się przed kleszczami”, w którym pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy I – Magdalena Hajec, II – uczennica klasy III – Milena Brykała, a III miejsce exeqwo: Nadia Łojek, Emilia Konieczna i Karol Wałek. Wyróżnienie otrzymały uczennice: Zofia Franczyk i Matylda Krawczyk. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy miłego i przede wszystkim bezpiecznego korzystania z czasu wolnego na świeżym powietrzu.(B.Borzęcka)