SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3.05.2020

Email Drukuj PDF

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia pierwszej w historii Polski Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji. Należy pamiętać, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu polskiego walczącego o niezależność państwową. Reformy w niej zawarte stwarzały szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.(A.Gruszecka)

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Stanisław Aleksandrzak- „Rocznica”